Jeszcze do niedawna standardowym sposobem odbudowy ubytków w tkankach zębów były wypełnienia światłoutwardzalne. Postęp stomatologiczny sprawił jednak, że powstała jeszcze efektywniejsza alternatywa – wkłady inlay oraz nakłady onlay. Są one precyzyjnie dopasowywane do jamy ustnej Pacjenta, a ich wytwarzaniem zajmuje się profesjonalny technik dentystyczny.
Czym są wkłady inlay i nakłady onlay?
Inlay/onlay to nowoczesne wypełnienia wytwarzane na podstawie wycisku lub skanu uzębienia. Wykonuje się w pracowni protetycznej przy użyciu wysokiej jakości materiałów, takich jak kompozyty lub porcelana. Technik dentystyczny dba o dokładne dopasowanie uzupełnień do warunków anatomicznych jamy ustnej, dlatego też zachowują jej pierwotną funkcjonalność i nie wyróżniają się na tle pozostałego uzębienia.
Kiedy stosuje się wkłady inlay i nakłady onlay?
Uzupełnienia inlay i onlay można stosować praktycznie przy wszystkich rodzajach ubytków, jednakże największy potencjał mają podczas odbudowy poważnych uszkodzeń, które destabilizują naturalną koroną zęba.
Rekonstrukcje tego rodzaju wykorzystywane są też często po leczeniu kanałowym, kiedy ubytek korony zęba nie pozwala na zastosowanie standardowych wypełnień światłoutwardzalnych.
W pewnych przypadkach inlay/onlay można wykonać bezpośrednio w jamie ustnej Pacjenta. Służy do tego technika Flow Injection, polegająca na nałożeniu kilku warstw danego materiału na pozostałą część zęba, a następnie utwardzeniu go. Rozwiązanie sprawdza się w przypadku startego uzębienia.
Zalety uzupełnień inlay/onlay
- Wytrzymałość – jest zauważalna szczególnie przy egzemplarzach wykonanych z porcelany, inlay/onlay są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu spełniają swoje zadanie przez wiele lat;
- estetyka – wkłady inlay i nakłady onlay są wytwarzane z wysokiej jakości materiałów, dlatego też bardzo dobrze naśladują tkanki zębów swoim wyglądem. Ze względu na szczegółowy dobór pod względem koloru, nie wyróżniają się na tle pozostałego stałego uzębienia;
- krótki czas wykonania – założenie uzupełnień inlay/onlay ogranicza się najczęściej do 2-3 wizyt, toteż Pacjent nie traci dużej ilości czasu;
- przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej – inlay/onlay są świetnie przystosowane do warunków zgryzowych oraz dopasowane do pozostałości zęba, toteż ich użytkowanie w żaden sposób nie zaburza naturalnej harmonii jamy ustnej.
Materiały używane do wykonania inlay i onlay
Do wykonania inlay i onlay używa się materiałów kompozytowych lub porcelany. Oba materiały zapewniają świetną estetykę i pozwalają Pacjentom na wieloletnie użytkowanie uzupełnienia. Warto dodać, że kompozytowe egzemplarze wykorzystywane są także jako odbudowy tymczasowe, umożliwiające Pacjentowi normalne funkcjonowanie do czasu założenia ostatecznej rekonstrukcji.
Ceramika będzie wykazywała większą żywotność, jednakże oba materiały cechują się znakomitą wytrzymałością. Ich trwałość jest zauważalnie dłuższa, niż w przypadku tradycyjnych wypełnień światłoutwardzalnych.
Umów się na wizytę!
Dzięki uzupełnieniom inlay i onlay można odbudować nawet poważne uszkodzenia czy złamania zębów bez konieczności wdrożenia kosztowniejszego i bardziej skomplikowanego leczenia protetycznego. Jeśli chcesz skorzystać z tych nowoczesnych rekonstrukcji, umów się na wizytę w Dentify! Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer telefonu +48 720 220 320 bądź wypełniając formularz kontaktowy.