Mimo regularnego szczotkowania pastą wybielającą nie sposób usunąć z powierzchni zębów wszystkich nagromadzonych osadów i przebarwień. Wybielanie rekomendowane jest wówczas, gdy uzębienie ma naturalnie żółtawy odcień, jest przebarwione lub utraciło biel wskutek spożywania niektórych pokarmów lub napojów (np. czerwonego wina czy kawy). W procesie wybielania następuje reakcja utleniania związków barwiących zęby. Warto wiedzieć, że żel nakładany w gabinecie stomatologicznym ma kilkakrotnie wyższe stężenie niż substancje drogeryjne do użytku domowego.
Dlaczego warto podjąć się wybielania zębów?
- Białe zęby korzystnie wpływają na wizerunek Pacjenta, sprawiają wrażenie lśniąco czystych oraz odmładzają twarz;
- wybielanie w gabinecie stomatologa jest znacznie bezpieczniejsze niż popularne drogeryjne metody;
- proces wybielania trwa zaledwie 20 minut;
- badania wskazują, że uśmiech i zęby są jedną z pierwszych rzeczy, na jakie zwracają uwagę nowo poznane osoby;
- odświeżenie wizerunku przed ważnym wydarzeniem, np. ślubem.
Konsekwencje niepodjęcia wybielania zębów
Postępowanie przebarwień związanych z wiekiem, dietą i przyjmowaniem antybiotyków;
- utrata pewności siebie;
- wrażenie zmęczonej i starszej twarzy;
- niechęć do uśmiechania się.
Czym jest wybielanie zębów?
Wybielanie zębów polega na nałożeniu na powierzchnię oczyszczonych zębów specjalnego żelu. Jego działanie wybielające bazuje na rozpadzie nadtlenku wodoru i penetracji wolnych rodników przez szkliwo aż do wnętrza odbarwionej zębiny. Przebarwienia utleniają się i zmieniają barwę na jaśniejszą. Zabieg wybielania przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym lub pod kontrolą stomatologa jest znacznie bezpieczniejszy w porównaniu do popularnych domowych metod lub rozwiązań proponowanych przez znane drogerie.
Od czego zacząć wybielanie w Dentify?
Przed wybielaniem zębów należy umówić się na konsultację stomatologiczną. Na podstawie wywiadu stomatolog ustali, jakie oczekiwania ma Pacjent. Wybielanie zębów przeprowadza się wyłącznie na zębach zdrowych. W niektórych przypadkach zęby należy uprzednio oczyścić z kamienia i osadów, stomatolog może więc zalecić skaling, piaskowanie i polerowanie.
Jakie rodzaje wybielania oferujemy?
1. Wybielanie gabinetowe lampą Beyond
Podczas wybielania gabinetowego efekt hollywoodzkiej bieli Pacjent może uzyskać już podczas jednego seansu. W pierwszej kolejności stomatolog mechanicznie usuwa kamień nazębny oraz osady, a następnie nakłada na powierzchnię zębów żel aktywowany światłem lampy. Żelem pokrywane są te zęby, które widoczne są w obrazie szerokiego uśmiechu. Zabieg wraz z przygotowaniem (wytrawienie zębów, zabezpieczenie dziąseł itp.) trwa od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin, a samo naświetlanie lampą – około pół godziny.
Warto mieć świadomość, że zęby codziennie poddawane są działaniu czynników barwiących, zawartych w pokarmach i napojach. Z uwagi na ten fakt, wybielanie należy powtarzać w zależności od indywidualnego wybarwiania się zębów. Zwykle jest to okres około dwóch lat.
2. Wybielanie nakładkowe
Wybielanie nakładkowe to metoda polegająca na samodzielnym wybielaniu zębów w domu. Kluczową rolę odgrywają tu nakładki, które powstają na podstawie pobranego przez stomatologa wycisku zgryzu. Nakładki nie są więc uniwersalne, ale indywidualnie dopasowywane do warunków zgryzowych Pacjenta. Nakładki wypełnia się żelem wybielającym, a następnie nakłada na zęby na dwie godziny. W zależności od oczekiwanych rezultatów wybielanie nakładkowe trwa od tygodnia do miesiąca. W trakcie prowadzonej kuracji Pacjent powinien podać się kontroli stomatologicznej. Przed rozpoczęciem wybielania nakładkowego warto zadbać o usunięcie kamienia nazębnego. O konieczności przeprowadzenia dodatkowych zabiegów decyduje stomatolog.
Rodzaj i moc żelu dobiera stomatolog w oparciu o stopień wrażliwości dziąseł Pacjenta. Nowoczesna stomatologia oferuje również możliwość wybielenia zębów martwych, które wraz z wiekiem znacznie ciemnieją.
3. Wybielanie wnętrza zęba
Wybielanie wnętrza zęba stosuje się w przypadku zębów martwych, czyli takich, w których doszło do obumarcia miazgi. Barwa takich zębów staje się sina i niekorzystnie wpływa na estetykę uśmiechu, jednak nie da się jej rozjaśnić tradycyjnym sposobem, poprzez nałożenie żelu wybielającego na koronę zęba. Wybielanie zęba martwego polega na wprowadzeniu substancji wybielającej do wnętrza zęba. Warunkiem koniecznym do wybielania wnętrza zęba jest ukończenie jego leczenia kanałowego. Ważny jest również stan korzenia zęba. O ile nie istnieją przeciwwskazania, stomatolog wprowadza żel wybielający do komory zęba i zakłada opatrunek na około tydzień. W razie konieczności zabieg powtarza się jeszcze 2-3 razy.
Umów się na wizytę!
Wybielanie zębów umożliwia sprawną i skuteczną poprawę wyglądu uzębienia, bez konieczności poważnej ingerencji w jego zdrowe tkanki! W Dentify przeprowadzamy ten bezbolesny zabieg różnymi metodami, które Pacjenci mogą swobodnie dobierać według swoich oczekiwań. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 720 220 320 lub wypełniając formularz.