Profilaktyka stomatologiczna jest to szereg działań zmierzających do zapobiegania chorobom zębów i przyzębia. Wykrycie nieprawidłowości we wczesnej fazie umożliwia ich zatrzymanie i sprawne wyleczenie. Leczenie profilaktyczne, podejmowane najczęściej na rutynowych wizytach kontrolnych, dotyczy wszystkich dorosłych i dzieci, ponieważ pozwala ono na uniknięcie przykrych konsekwencji zaniedbania zębów. Przyjmuje się, że wizytę kontrolną powinno odbywać się przynajmniej raz na pół roku.
Dlaczego warto podejmować leczenie profilaktyczne?
Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej są jednym z najistotniejszych czynników dbałości o zdrowie. Choroby zębów i jamy ustnej istotnie rzutują na kondycję całego organizmu. Ich wczesna diagnostyka umożliwia mało inwazyjne, sprawne i szybkie uporanie się z nieprawidłowościami. Dlaczego leczenie profilaktyczne jest tak istotne?
Zabiegi profilaktyczne:
- minimalizują ryzyko pojawienia się chorób zębów i przyzębia;
- pozwalają podtrzymać dotychczasowe efekty leczenia stomatologicznego;
- zapobiegają pojawieniu się przykrego zapachu z ust (usunięcie płytki nazębnej);
- niwelują skutki niedokładnego szczotkowania zębów;
- odświeżają uśmiech u osób palących papierosy i pijących kawę (efekt wyraźnego wybielenia);
- niwelują ciemne złogi kamienia, sprawiające wrażenie niedoczyszczonych zębów;
- wzmacniają szkliwo;
- niezbędne przed wybielaniem zębów w gabinecie i w domu;
- konieczne dla osób noszących aparat ortodontyczny;
Konsekwencje unikania zabiegów profilaktycznych.
Nieuniknioną konsekwencją unikania zabiegów stomatologii profilaktycznej jest przede wszystkim pojawienie się próchnicy, chorób dziąseł i związanych z nimi skutków. Unikanie higienizacji i profilaktyki zębów prowadzi do:
- rozwijania się w koronach zębów próchnicy;
- pokrywania się zębów osadem i kamieniem nazębnym, dającym efekt żółtych zębów;
- niszczenia szkliwa wskutek rozwijających się z kamieniem i osadem nazębnym bakterii;
- tworzenia środowiska sprzyjającego chorobom dziąseł;
- konieczności wszczęcia kosztownego i dłuższego leczenia stomatologicznego, obejmującego szerszy zakres zabiegów.
Od czego zacząć leczenie w Dentify?
Aby rozpocząć leczenie profilaktyczne, wystarczy zgłosić się na wizytę do stomatologa. Zabiegi profilaktyczne i higienizacja mogą być wykonywane w każdym wieku.
Przeciwwskazaniami do wykonywania zabiegów higienizacji są:
- ból, rany, owrzodzenia lub inne stany zapalne śluzówki jamy ustnej;
- opryszczka wargowa;
- I trymestr ciąży;
- rozrusznik serca (z uwagi na wykorzystywanie fal ultradźwiękowych przy skalingu).
Czym jest profilaktyka stomatologiczna?
Profilaktyka stomatologiczna to przede wszystkim zabiegi zapobiegające pojawianiu się chorób zębów i przyzębia. Pacjentom dedykowana jest w tym celu higienizacja oraz fluoryzacja, czyli oczyszczanie zębów przez stomatologa i pokrycie ich lakierem fluorkowym. Stanowi ona uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ niektórych problemów, jak np. kamienia nazębnego, pacjent nie jest w stanie pozbyć się w warunkach domowych. Nawet zachowanie dyscypliny w dbałości o higienę jamy ustnej nie gwarantuje, że kamień nazębny oraz osady nie pojawią się.
Podczas higienizacji stomatolog usuwa osady powierzchniowe, kamień nazębny i płytkę bakteryjną. Powodują one powstawanie próchnicy, krwawienie dziąseł, sprzyjają rozwojowi paradontozy i powstawaniu przykrego zapachu w ustach. Higienizacja i profilaktyka stomatologiczna to najprostszy sposób na utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu przy minimalnym wysiłku i niewysokim koszcie.
Jakie zabiegi profilaktyczne oferujemy?
1) Skaling (usuwanie kamienia nazębnego)
Skaling to zabieg, który ma na celu rozbicie twardych złogów kamienia nazębnego. Czynność tę wykonuje się za pomocą ręcznego lub ultradźwiękowego skalera stomatologicznego. Nowoczesny skaler ultradźwiękowy generuje drgania o częstotliwości nawet kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę, dzięki czemu kamień jest błyskawicznie rozbijany, a jego pozostałości wypłukuje się wodą.
Sam zabieg jest bezbolesny, może jednak powodować dyskomfort lub podrażnić na krótki czas dziąsła.
Częstotliwość wykonywania skalingu określa stomatolog. Zależy ona przede wszystkim od nawyków higienicznych i żywieniowych Pacjenta. Czynnikami decydującymi o konieczności częstszego usuwania kamienia nazębnego są np. palenie tytoniu oraz picie dużej ilości kawy i herbaty. Zwykle skaling wykonuje się 1-2 razy do roku. W przypadkach trudniejszych może być to konieczne nawet kilka razy w roku.
2) Piaskowanie
Zabieg piaskowania polega na rozpylaniu pod ciśnieniem piasku, który w bezpieczny sposób oczyszcza powierzchnię zębów. Niezwykle drobny piasek stomatologiczny trafia do trudno dostępnych zagłębień, dzięki czemu oczyszcza nawet te powierzchnie, do których nie sposób dotrzeć przy codziennym szczotkowaniu zębów. Piaskowanie niweluje osady, przebarwienia i minimalizuje powstawanie chorób w jamie ustnej.
Piaskowanie zaleca się miłośnikom kawy, herbaty i papierosów, ale również wszystkim Pacjentom, którzy myślą o wybielaniu zębów. Zabieg ten powinny przejść także osoby, u których widoczny jest osad nazębny i Pacjenci z aparatami ortodontycznymi.
3) Polerowanie
Jest to zabieg, który ma na celu wyrównanie powierzchni zębów po piaskowaniu. Polega on na rozprowadzeniu na powierzchni zębów specjalnej pasty o właściwościach polerujących, a następnie czyszczenie ich dedykowaną do tego gumową końcówką lub szczotką. Polerowanie umożliwia wygładzenie nierówności, w efekcie czego zęby stają się równe, gładkie i lśniące.
W rzadkich przypadkach, u osób z dużą nadwrażliwością dziąseł, polerowanie może zastąpić piaskowanie. Wówczas do oczyszczania używa się pasty o silniejszych właściwościach polerskich. Polerowanie zębów wykonuje się również przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi jamy ustnej.
4) Fluoryzacja
Fluoryzacja jest ostatnim etapem higienizacji, który polega na nałożeniu na oczyszczone zęby środka z fluorem. Fluor ma za zadanie wzmocnić szkliwo, zabezpieczyć zęby przed rozwojem próchnicy oraz nadwrażliwością szyjek. Fluoryzacja nie zawsze wchodzi w skład higienizacji i nie każdy powinien z niej korzystać. Nie wykonuje się jej przed wybielaniem zębów oraz u osób, które mają tendencje do fluorozy (przewlekłego zatrucia fluorem, objawiającego się białymi plamami na zębach).
5) Instruktaż higieny
Jak prawidłowo dbać o zęby?
- myj zęby po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe – przynajmniej dwa razy dziennie;
- zęby szczotkuj przez co najmniej 2 minuty, na 20 do 30 minut po posiłku;
- używaj nici dentystycznej z fluorem i czyść przestrzenie międzyzębowe po każdym posiłku;
- po myciu zębów pastą i nitkowaniu użyj antybakteryjnego płynu do płukania ust;
- ogranicz spożywanie słodyczy i innych cukrów prostych na rzecz posiłków białkowych;
- suplementuj wapń i fluor oraz witaminy A, C i D;
- przynajmniej 2 razy do roku umawiaj się na wizytę kontrolną u stomatologa i wykonuj higienizację.
Umów się na wizytę!
Zabiegi higienizacyjne pozwalają skutecznie ochronić jamę ustną przed różnymi chorobami, dlatego nigdy nie należy rezygnować z regularnych wizyt profilaktycznych w gabinecie dentystycznym. W Dentify przeprowadzamy je kompleksowo, dbając o najwyższe możliwe standardy. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 720 220 320 lub wypełniając formularz.