Nie zamierzamy nikogo trzymać w niepewności, więc od razu, bez lania wody, odpowiemy na pytanie zadane w tytule – tak, plomby od czasu do czasu wymagają wymiany. A teraz przejdźmy do szczegółów, żebyś wiedział, w jakich sytuacjach taka wymiana jest potrzebna.
Jak długo wytrzymują wypełnienia?
Plomby, czyli wypełnienia stomatologiczne, należy od czasu do czasu wymieniać, ponieważ, tak jak wszystko inne, zużywają się. Przykra sprawa, ale nic nie jest wieczne. Po jakim czasie wypełnienie się zużywa? To już zależy od materiału, z jakiego zostało wykonane. Wypełnienia amalgamatowe wytrzymują zwykle około 10 lat, podczas gdy żywotność wypełnień kompozytowych może być nieco krótsza – to od 5 do 10 lat.
Oczywiście to nie jest nauka ścisła i nie każde wypełnienie zmieści się w podanych przez nas “widełkach”. Niektóre trzeba będzie wymienić już wcześniej, a z kolei inne przy dobrych warunkach wytrzymają dłużej niż przeciętny czas. Ważne jednak, żeby trzymać rękę na pulsie i regularnie (optymalnie co pół roku) kontrolować stan wypełnienia u dentysty.
A teraz powiedzmy coś więcej o sytuacjach, w których może okazać się konieczne wymienienie wypełnienia. Jakie są sygnały alarmowe?
Ból zęba
Jeżeli zaplombowany ząb boli (zwykle jest to nadwrażliwość na zimno lub ogólnie zmianę temperatury), to oczywiście znaczy, że coś jest z nim nie w porządku. Może to być znak pojawienia się nieszczelności w wypełnieniu, a co za tym idzie, możliwego rozwoju próchnicy pod nim. A w takim przypadku konieczne będzie ponowne wyleczenie zęba, czyli usunięcie starego wypełnienia i ewentualnej próchnicy oraz wykonanie nowego. Warto jednak nie dopuszczać do sytuacji, w której pod rozszczelnionym wypełnieniem rozwinie się próchnica. Dlatego tak ważne są regularne kontrole co pół roku.
Uraz lub wypadnięcie wypełnienia
Jak już wcześniej pisaliśmy, wypełnienia zębowe – nawet te najlepsze – nie są niezniszczalne ani wieczne. Z upływem lat ścierają się i zużywają. Mogą się kruszyć i rozszczelniać, a wówczas w zębie może się rozwinąć próchnica wtórna. Ukruszone, starte, pęknięte lub obluzowane wypełnienie to oczywiście sygnał, że czas je wymienić. Czasem zresztą wypełnienie wypada, zwykle na skutek uszkodzenia mechanicznego.
Stare wypełnienia mogą też się przebarwiać. Z wiekiem takie wypełnienie może ciemnieć i żółknąć, aż zaczyna odcinać się kolorystycznie od naturalnej części zęba. Niekiedy pojawia się wyraźna brunatna obwódka w miejscu, w którym wypełnienie łączy się z tkankami zęba. To wyraźny znak, że czas je wymienić na nowe.
Wymiana wypełnień amalgamatowych
Wypełnienia wymienia się też wtedy, gdy Pacjent chce pozbyć się przestarzałych wypełnień amalgamatowych i na ich miejsce założyć nowoczesne – kompozytowe. Amalgamaty to już technologia odchodząca do lamusa, nic zatem dziwnego, że wielu Pacjentów woli mieć wypełnienia kompozytowe, spełniające wyższe standardy.
Ale czy wymiana amalgamatów na kompozyty jest zalecana? Tak i nie. Ha, cóż za niejednoznaczna odpowiedź, prawda? W ogóle nie rozjaśnia w głowie, a zamiast tego wprowadza większy zamęt. Najmocniej przepraszamy, ale prawda jest taka, że opinie w kwestii amalgamatowych wypełnień są podzielone.
Wyróżnia się dwa rodzaje wypełnień amalgamatowych. Amalgamaty z fazą gamma 2 szkodliwie oddziałują na organizm. Badania wykazały, że uwalniają one cząsteczki rtęci, które przedostają się do organizmu. Taka sytuacja nie jest zdrowa, toteż takie szkodliwe wypełnienia warto wymienić na bezpieczne kompozyty.
Ale są też amalgamaty bez fazy gamma 2, stosowane obecnie przy leczeniu stomatologicznym wykonywanym w ramach NFZ. Czy one również mają szkodliwe oddziaływanie na organizm? Ujmijmy to tak – nie ma jednoznacznych dowodów, które wykazywałyby ich szkodliwość. Część Pacjentów woli jednak “dmuchać na zimne” i wymienić również takie wypełnienia.
Jeszcze raz zatem musimy powtórzyć to, od czego zaczęliśmy – w kwestii wymiany amalgamatowych wypełnień zdania dentystów są podzielone, co przemawia za tym, by jednak wymienić amalgamaty. Poza tym nie ulega wątpliwości, że estetyka amalgamatów jest wątpliwa i wypełnienia kompozytowe bez porównania lepiej komponują się z naturalną częścią zęba.
Ale część dentystów stoi na stanowisku, że jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące objawy związane z amalgamatowymi wypełnieniami, to lepiej ich nie wymieniać, gdyż to wiąże się z ingerencją w tkankę zęba, a lepiej się od niej powstrzymywać, gdy nie jest ona konieczna.
Co możesz teraz zrobić?
Twoje wypełnienie wymaga wymiany? To żaden problem! Przyjdź do Dentify, a wszystkim się zajmiemy. Pamiętaj też, żeby regularnie kontrolować stan swoich wypełnień i wykonywać higienizację, co jest niezbędne dla ich funkcjonowania przez wiele lat. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 720 220 320 lub wypełniając formularz.