Piękny biały uśmiech i ładne równe zęby to marzenie wielu z nas. Niestety nie każdy może się nim pochwalić. Czasami wcześniejsze zaniedbania czy wypadki oraz inne niezależne od nas wydarzenia sprawiają, że zębom odrobinę brakuje do ideału. Tą brakującą odrobiną blasku może być bonding.
Czym jest bonding?
Bonding to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie z zakresu stomatologii estetycznej. To małoinwazyjny zabieg, którego efekty widać od razu. Zwykle wystarczy jedna wizyta, by rezultaty zaskoczyły nas oraz naszych najbliższych. Bonding polega na poprawie niedoskonałości uzębienia przy pomocy innowacyjnych materiałów kompozytowych, mocowanych do naturalnych tkanek za pomocą materiału wiążącego (bondu). Procedura nie wymaga poważnej ingerencji w szkliwo, ogranicza się bowiem do jego lekkiego zmatowienia za pomocą specjalnego preparatu.
Jak wygląda bonding w praktyce?
Nawet tak prosty i nieinwazyjny zabieg jak bonding jest procesem wieloetapowym. Praca dentysty podczas wizyty zaczyna się od przygotowania zęba – po jego oczyszczeniu i doprowadzeniu do oczekiwanego stanu przychodzi czas na właściwą procedurę. Po wytrawieniu tkanek dedykowanym preparatem oraz ich opłukaniu, gdy wszystko jest gotowe, można nałożyć bond, czyli materiał wiążący, na który potem zostanie nałożona żywica kompozytowa. To właśnie kompozyt będzie formowany, by nadać koronie zębowej odpowiedni kształt. Gdy efekt będzie zadowalający, dentysta naświetla żywicę specjalną lampą, by ją utwardzić. I gotowe!
Co najlepsze – wszystkie te kroki można wykonać na jednej wizycie i zakończyć ją z nowym, pięknym uśmiechem.
Kiedy warto wybrać bonding?
Bonding to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, więc powinno się po niego sięgać jedynie w przypadku zębów zdrowych. Zdrowe, ale pożółkłe zęby to idealne wskazanie do bondingu. Podobnie, gdy spotkał nas nieszczęśliwy wypadek i ukruszył się nam kawałek zęba albo po prostu kształt zębów jest niesatysfakcjonujący. Zamiast sięgać po inwazyjne, często droższe i wymagające większej liczby wizyt metody, można zdecydować się na bonding.
Również wiele wrodzonych problemów takich jak diastema, przerwy między zębami czy ich nierówna wielkość można wyeliminować lub zmniejszyć bondingiem. Oprócz tego warto rozważyć taki zabieg, by na przykład zamaskować pęknięcia i przy okazji w pewnym stopniu dodatkowo zabezpieczyć taki ząb.
Przeciwwskazania do bondingu
Jak każdy zabieg, również bonding ma przeciwskazania – powinno się go stosować na zębach zdrowych. Dlatego też wykonanie zabiegu jest niemożliwe, gdy zęby borykają się z próchnicą. Jeśli jednak uda się wyleczyć chorobę, to jak najbardziej można poprawić wygląd uzębienia omawianą metodą, by dopełnić efekt.
Bonding – zalety i wady
Reasumując: do największych zalet bondingu należy jego przystępna cena oraz świetna estetyka. Dzięki krótkiemu czasowi wykonania stanowi również bardzo ciekawe rozwiązanie dla Pacjentów oczekujących ważnych wydarzeń okolicznościowych lub wykonujących zawody polegające na kontaktach z ludźmi. Sprawna poprawa wyglądu uśmiechu sprawia, że leczona osoba zyskuje wyjątkowy komfort psychiczny, nie musząc wdrażać bardziej inwazyjnych metod pokroju założenia licówek.
W porównaniu do zalet, wady bondingu wydają się niewielkie, jednak warto o nich wspomnieć. Przede wszystkim kompozytowa odbudowa charakteryzuje się mniejszą odpornością na przebarwienia. Nie są one w żadnym wypadku pewne, ale warto zdawać sobie sprawę, że z czasem mogą się pojawić. Na szczęście często wystarczy ponownie wypolerować zęby, aby przywrócić wykonanej odbudowie jej początkowy blask.
Warto zdecydować się na bonding zawsze wtedy, gdy chcemy dodać naszym zdrowym zębom dodatkowego blasku. Tylko jedna wizyta dzieli Was od nowego uśmiechu!
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli chciałbyś sprawnie i skutecznie poprawić wygląd swoich zębów, umów się na wizytę w Dentify! Bonding jest znakomitą metodą poprawy estetyki uśmiechu, która nie wymaga poważnej ingerencji w tkanki uzębienia oraz daje natychmiastowe efekty. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 720 220 320 lub wypełniając formularz.