Profilaktyka
Należy jednak pamiętać, iż na skuteczne działania profilaktyczne, poza gabinetową higienizacją, składają się również:
- regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów (najlepiej po każdym większym posiłku);
- edukacja w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej;
- odpowiednio zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały;
- wyeliminowanie szkodliwych dla zdrowia nawyków.
Dlaczego tak ważna jest profilaktyka stomatologiczna?
Profilaktyka stomatologiczna obejmuje szeroki zakres działań higienizacyjnych, których celem jest utrzymanie zębów w dobrej kondycji zdrowotnej, w tym wykrywanie zalążków chorób we wczesnym stadium oraz zapewnienie uzębieniu dodatkowej ochrony przed atakiem rozmaitych bakterii chorobotwórczych. W tym celu wykwalifikowana higienistka wykonuje profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów z płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i trudnych do usunięcia osadów, będących siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów wywołujących próchnicę czy paradontozę. Stanowią one uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej i są konieczne, ponieważ niektórych problemów, np. kamienia nazębnego, Pacjent nie jest w stanie pozbyć się w warunkach domowych. Nawet zachowanie dyscypliny w dbałości o higienę jamy ustnej nie gwarantuje, że kamień nazębny oraz osady nie pojawią się.
Warto mieć świadomość, iż zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej nie tylko wpływają na pogorszenie estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia w kontekście ogólnoustrojowym.
Podczas higienizacji stomatolog usuwa osady powierzchniowe, płytkę bakteryjną i kamień nazębny – niemożliwy do usunięcia domowymi metodami. Powodują one powstawanie próchnicy i paradontozy, które skutkują utratą naturalnego uzębienia. Przestrzeganie zasad higieny oraz odbywanie regularnych wizyt u stomatologa to najlepszy sposób na utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych.
Kamień nazębny – z jakich powodów należy go usuwać?
Regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia zabiegu higienizacji jest szczególnie ważne w kontekście usuwania kamienia nazębnego, który jest odpowiedzialny za powstawanie niezwykle groźnych dla zdrowia jamy ustnej schorzeń, takich jak próchnica i paradontoza.
Kamień nazębny tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii chorobotwórczych, dlatego, w kontekście działań profilaktycznych, warto mieć świadomość, jak dochodzi do jego powstawania i co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko niepożądanych skutków związanych z jego obecnością. Otóż po każdym posiłku w naszej jamie ustnej tworzy się płytka nazębna w postaci lepkiego, miękkiego osadu złożonego z resztek jedzenia i bakterii. W dość łatwy sposób można się go pozbyć, wystarczy dokładnie wyszczotkować i nitkować zęby. Jeśli jednak zaniechamy tych działań, już po 12 godzinach płytka pod wpływem składników mineralnych zawartych w ślinie przeistacza się w twardy kamień nazębny, którego usunięcie jest możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym przy użyciu nowoczesnych i bezinwazyjnych metod takich jak skaling ultradźwiękowy i piaskowanie. Gabinetowa higienizacja ma na celu zabezpieczenie zębów przed szkodliwym działaniem bakterii, wzmocnienie ich odporności na działanie czynników zewnętrznych oraz poprawę ich estetyki. Pełen pakiet zabiegów higienizacyjnych w postaci skalingu, piaskowania i fluoryzacji pozwala odzyskać zębom zdrowy i wyraźnie odświeżony wygląd, co pozytywnie wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Zadbany wygląd uzębienia sprawia, że częściej się uśmiechamy, jesteśmy bardziej pewni siebie i otwarcie, bez skrępowania wyrażamy emocje w postaci szczerego uśmiechu. Również przez innych ludzi jesteśmy lepiej postrzegani, co zwiększa nasze szanse na polu osobistym i zawodowym.
Warto pamiętać, by zgłaszać się na zabiegi profilaktyczne regularnie co pół roku. Jednak w niektórych grupach podwyższonego ryzyka, np. u nałogowych palaczy ze względu na bardziej intensywne odkładanie się kamienia nazębnego zabiegi powinny być wykonywane z większą częstotliwością. Należy za wszelka cenę zapobiec sytuacji, w której kamień nazębny przedostanie się poniżej linii dziąseł, ponieważ przyczynia się to do powstawania tzw. kieszonki dziąsłowej, która wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Warto pamiętać, że nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do paradontozy skutkującej utratą zębów.
Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów
Jakie czynniki są istotne dla zachowania zdrowia w jamie ustnej?
Zabieg szczotkowania zębów powinien być wykonywany 20-30 minut po każdym posiłku. Warto poświęcić na niego 2-3 minuty. Nie do wszystkich przestrzeni między zębami dotrzemy szczoteczką, dlatego dobrze jest skorzystać również ze specjalnej nici dentystycznej. Doskonałym uzupełnieniem codziennej higieny jest również płyn do płukania ust o działaniu antybakteryjnym. Pomaga on przywrócić prawidłowe pH w jamie ustnej, dzięki czemu zapobiega erozji szkliwa. Przy wyborze odpowiedniego płynu warto zwrócić uwagę na jego skład. Należy unikać produktów, zawierających alkohol, ponieważ zwiększają ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Jeśli nie jesteś pewien, jakie środki będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie, możesz skorzystać z porady naszej higienistki, która chętnie udzieli wszelkich wskazówek w tym zakresie. Nie sposób pominąć również kwestii diety, bez której nawet najlepsze zabiegi nie przyniosą trwałych rezultatów. Warto wzbogacić codzienny jadłospis o produkty zawierające wapń (główny składnik budulcowy zębów i kości), fluor oraz zestaw witamin: A, D i C. W kwestii negatywnych nawyków natomiast warto ograniczyć spożycie cukru, słodzonych napoi, słonych przekąsek oraz suszonych owoców, które oblepiają zęby, narażając je na szkodliwe działanie kwasów i cukrów, co prowadzi do powstawania próchnicy.
Warto wiedzieć: |
---|
W naszej klinice poza standardowym pakietem profesjonalnej higienizacji przeprowadzamy również instruktaż higieny jamy ustnej. Nasza wykwalifikowana higienistka pomaga w doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów oraz wyjaśnia jak powinno się prawidłowo szczotkować i nitkować uzębienie, by precyzyjnie usunąć z przestrzeni międzyzębowych wszystkie resztki jedzenia. |
Warto zapamiętać podstawowe zasady higieny, co pozwoli cieszyć się na długo pięknym i zdrowym uśmiechem. |