Najważniejsze informacje o leczeniu kanałowym
Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem miazgi zęba, która została nieodwracalnie uszkodzona. Jedną z głównych przyczyn jest nieleczona próchnica, odpowiedzialna za powstawanie stanu zapalnego (zgorzel miazgi) oraz zapalenie tkanki okołowierzchołkowej. Innym źródłem problemów mogą być uszkodzenia mechaniczne zębów, nieprawidłowe wypełnienia kanałów podczas wcześniejszego leczenia bądź pozostawienie fragmentów narzędzi endodontycznych podczas ich opracowywania. W tych sytuacjach jedyną możliwością, by uratować ząb przed ekstrakcją, jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z komory i kanałów zębowych.
Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów
Jak wygląda przebieg leczenia kanałowego?
Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie badań diagnostycznych, dzięki którym lekarz z dużą dokładnością może zlokalizować wszystkie kanały, również te o specyficznej budowie. W tym celu wykorzystujemy innowacyjną technologię tj. radiowizjografię, pantomograf cyfrowy oraz tomografię stożkową CBCT, które pozwalają ocenić długość kanałów oraz ich położenie i na tej podstawie szczegółowo zaplanować przebieg leczenia. Zanim przystąpimy do realizacji procedury leczenia kanałowego, endodonta oczyszcza tkanki zęba z próchnicy (pierwotnej i wtórnej) i w razie wystąpienia stanu zapalnego usuwane są również stare wypełnienia i odbudowywana jest korona zęba. Właściwy zabieg polega na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanych tkanek. Aby zapewnić ochronę jamy ustnej przed przedostawaniem się bakterii z zewnątrz, lekarz zabezpiecza ząb przy pomocy koferdamu, którego celem jest izolacja pola zabiegowego. Sprawia to, że środki płuczące nie przedostają się do jamy ustnej, dzięki czemu nie dochodzi do podrażnień. Również bakterie ze śliny nie wnikają do kanałów, przez co nie występuje ryzyko powikłań i leczenie kanałowe jest w pełni bezpieczne. Do oczyszczenia kanałów wykorzystywane są specjalne preparaty o właściwościach antybakteryjnych. Po oczyszczeniu kanałów kolejnym krokiem jest ich szczelne wypełnienie biokompatybilnym materiałem w postaci płynnej gutaperki. Komorę zębową zamyka się za pomocą wypełnienia światłoutwardzalnego lub wkładów koronowo-korzeniowych wraz z koroną protetyczną, co zapewnia uzyskanie estetycznych efektów.
Standardową procedurą po wykonaniu leczenia jest ponowne wykonanie zdjęcia RTG, aby upewnić się, czy wszystkie kanały zostały w prawidłowy sposób oczyszczone i zamknięte, co eliminuje ryzyko reinfekcji. Warto podkreślić, iż dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii w postaci radiowizjografii cyfrowej dawka promieniowania jest niska, co sprawia, że zabieg jest bezpieczny. Zastosowanie nawet najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń to zaledwie połowa sukcesu. Najważniejszym ogniwem w całym procesie leczenia jest lekarz-endodonta, od którego doświadczenia i umiejętności zależy pomyślny przebieg leczenia.
Leczenie kanałowe podczas 1 wizyty
Zastosowanie wysokiej klasy mikroskopów znacząco wpłynęło na komfort i skuteczność przeprowadzania zabiegów endodontycznych. Wszystko za sprawą precyzyjnego przybliżenia i doświetlenia pola zabiegowego, dzięki któremu lekarz ma wgląd w budowę kanałów i może łatwiej zlokalizować te o specyficznym położeniu czy rozgałęzieniach. Mikroskop umożliwia dokładne zlokalizowanie i opracowanie wąskich, krętych i rozgałęzionych kanałów o nietypowej budowie, co znacząco wpływa na efektywność zabiegów. Znaczącą rolę pełni również endometr, stosowany do pomiaru długości i głębokości kanałów. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest precyzyjne usunięcie zapalnie zmienionych tkanek oraz opracowanie kanałów.
Warto wiedzieć: |
Warto podkreślić, iż skuteczność leczenia kanałowego pod mikroskopem sięga ponad 95% i w wielu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie go już podczas jednej wizyty w gabinecie. Wszystko zależy jednak od uwarunkowań anatomicznych Pacjenta oraz złożoności problemu. Ogromnym atutem tej metody jest możliwość skutecznego leczenia nawet najbardziej skomplikowanych przypadków, takich jak: udrażnianie wąskich i zakrzywionych kanałów zębowych, usunięcie ciał obcych z tkanki przyzębia (np. narzędzi endodontycznych używanych w czasie opracowywania kanałów), czy pozostałości po ukruszonym lub złamanym zębie. |
W naszej klinice wszystkie zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są w pełni komfortowe dla Pacjenta i nie powodują żadnych bolesnych dolegliwości. |
